Bursztynowym Szlakiem z Zalipia do Niepołomic (AT)

Szlak Bursztynowy (AT), na odcinku między Pasieką Otfinowską (gdzie krzyżuje się z Velo Dunajec) a Niepołomicami, jest bardzo ciekawym wariantem drogi powrotnej do Krakowa, jeśli zaplanowałeś dłuższy wypad, np. z odwiedzinami w Zalipiu. Nie jest on wymagający, brak tu większych przewyższeń. Momentami nawierzchnia pozostawia trochę do życzenia, ale nie sprawi ona kłopotu, jeśli nie pojedziesz szosowym rowerem.

Skansen obok Domu Malarek w Zalipiu

Szlak Bursztynowy wytyczony jest równolegle do biegnącej na północy Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR) oraz Velo Metropolis (EV4) na południu. Przebiega tuż obok Zalipia i łatwo na niego wskoczyć we wsi Niwki. Dunajec przekroczymy promem w Pasiece Otfinowskiej, gdzie przetniemy Velo Dunajec jadąc na południowy-zachód do Przybysławic.

Prom na Dunajcu w Pasiece Otfinowskiej

Tuż za Przybysławicami wjeżdżamy w Obszar Natura 2000 pod nazwą Jadowniki Mokre, i ten niespełna 4 kilometrowy odcinek jest najbardziej wymagającym pod względem nawierzchni. To polna droga, która po deszczu może być miejscami nieprzejezdna z powodu błota.

Fragment drogi z drewnianych kłód w Obszarze Natura 2000 Jadowniki Mokre

Wprost z polnej drogi wypadamy na asfalt, a przed sobą mamy Lasy Radłowskie. Skręcamy wzdłuż linii drzew na południe, by tuż za Łososiną wjechać w prawo w las i nim dalej na zachód do Dołęgi.

Rezerwat przyrody Rudy-Rysie

Od Dołęgi szlak prowadzi wzdłuż Uszwicy aż do Borzęcina, gdzie skręcamy na zachód i przeskakujemy przez rzekę. Zaraz za wsią Rudy-Rysie wpadamy do rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Dalej mijamy Okulice, gdzie dołącza do nas szlak Velo Metropolis, na tym odcinku nazywany też Euro Velo Greenways (EV4). Będzie nam on towarzyszył już do samego końca tej podróży.

Majkowice, droga w prawo prowadzi do kładki pieszej na Rabie

Rabę przekraczamy kładką pieszą w Majkowicach, by niedaleko za nią, w Mikluszowicach, wjechać na teren Puszczy Niepołomickiej.  Szlak przez puszczę to dość chętnie odwiedzana przez rowerzystów (i nie tylko) Żubrostrada, która na wysokości Woli Batorskiej przechodzi w Drogę Królewską.

Żubrostrada w Puszczy Niepołomickiej

Trasę kończę na niepołomickim rynku. Jeśli chcecie wrócić stąd do Krakowa Bursztynowym Szlakiem skorzystajcie z wpisu Do Niepołomic lewą stroną Wisły.

Odcinek Zalipie – Niepołomice to niespełna 75 km bardzo ciekawej trasy, płaskiej, z co najwyżej 5 kilometrami trudnej nawierzchni. Nie nadaje się na rower szosowy, ale na pozostałe jak najbardziej. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.