Dzień dwunasty: Monterroso – Santiago de Compostela

Lać zaczęło tuż po północy, przez całą noc tłukło deszczem w tropik i nie było łatwo spać. Rano okazało się, że wybór placu nr 13 był trafny, bo jako jeden z niewielu nie był pokryty po kostki wodą.

A deszcz zaczął padać jeszcze intensywniej. Bardzo trudno było się zmobilizować, żeby w ogóle wyściubić nos z namiotu, a co dopiero ruszać w drogę. Zwłaszcza, że zwijanie namiotu w deszczu nie jest niczym przyjemnym. Ale Santiago czeka, więc żegnam się z tym miejscem. Pierwszy odcinek z Monterroso szosą LU-221, a potem do O Coto wąską asfaltową drogą LUP-4001, która pięła się w górę i opadała w dół, cały czas w gęstych chmurach.

Jedyny dzień jazdy w deszczu podczas tej wyprawy
Jedyny dzień jazdy w deszczu podczas tej wyprawy

Kiedy już wjechałem na N-547 nie było na mnie ani jednej suchej nitki, woda lała się z nieba, spod kół moich i mijających mnie ciężarówek. Na podjazdach udawało mi się trochę zagrzać, ale zjazdy mocno wychładzały.

Uliczki Santiago de Compostela
Uliczki Santiago de Compostela

Deszcz ustąpił około 14-tej, wskoczyłem w suche ciuchy i przed siedemnastą byłem już w miejscu noclegu na przedmieściach Santiago de Compostela. Prysznic, namiot porozwieszany na meblach i w łazience, żeby wysechł, i w miasto.

Przed zachodem słońca
Przed zachodem słońca

Pierwszy wieczorny kontakt z Santiago bardzo udany. Śliczne, wąskie uliczki, mnóstwo kapliczek i kościołów, imponująca katedra. Wszędzie pełno pielgrzymów i turystów, porozsiadanych przy obecnych na każdym kroku stolikach w knajpkach. A jedzenie: palce lizać!

Katedra z zewnątrz...
Katedra z zewnątrz…
... i od wewnątrz
… i od wewnątrz

Spacerowałem do późnego wieczora, aż odezwała się trójka z Katowic, która dzień wcześniej dojechała do Santiago. Była więc okazja do sympatycznego spotkania przy winie. Pieszo do pensjonatu dotarłem tuż przed północą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.